Б І Б Л І О Т Е К А

Бібліотека

Шкільна бібліотека - це фундамент освіти і самоосвіти, за своєю суттю вона є Берегинею людського знання , зафіксованого у документній формі. Шкільні бібліотеки мають бути культурно-освітніми, пізнавальними, інформаційними центрами, які в своїй роботі керуються принципами пріоритету інтересів читачів, загальнодоступності інформації, подальшого розвитку диференційованого обслуговування читачів - дітей з урахуванням їхніх вікових та індивідуальних особливостей, різноманітності форм бібліотечної роботи з дітьми. Основне завдання бібліотеки - цілеспрямовано працювати, вирішуючи науково-методичну проблему: «Розвиток інтересу учнів до знань, відродження духовності, традицій українського народу, виховання патріотизму та високих моральних якостей». Бібліотекар допомагає усвідомити учням, що книга не тільки матеріальна, а й духовна цінність, невіддільна від понять Батьківщина, чесність, справедливість.

Завдання бібліотекаря - сприяти навчанню дітей читати не лише для шкільних потреб, навчити читати з інтересом і не поспішаючи для задоволення

власного розуму й душі. Важливо привчити дітей читати багато і вдумливо, але важливіше привчити дітей самим визначити свій вибір, ураховуючи те, яку роль відіграла вибрана книга в історії людської культури. Шкільні бібліотеки дають можливість кожній підростаючій людині читати книги, задовольняючи особисті пізнавальні та естетичні потреби. Шкільна бібліотека стала справжнім центром пропаганди книги, надійним помічником педагогів у навчанні та вихованні учнів. Тому головним завданням у роботі бібліотекаря є:

- сприяння реалізації державної політики в галузі освіти

- інформаційне забезпечення програмних та факультативних знань, самоосвіти школярів;

виховання в учнів інформаційної культури, постійного прагнення до пошуку інформації, формування навичок систематизації та особистої оцінки інформації

- навчання школярів технологій користування бібліотеками всіх типів;

- виховання мислячого, вдумливого, грамотного книго користувача;

- всебічне сприяння підвищенню фахової майстерності педагогів;

- створення комфортного бібліотечного середовища;

- реформування бібліотеки в таку, яка б включала як традиційні носії інформації, так і сучасні мультимедійні технології.

Шкільна бібліотека відіграє неабияку роль у справі навчання і виховання підростаючого покоління, а також у підвищенні фахового рівня вчителя.

Саме від бібліотеки як інформаційно-культурного центру навчального закладу, від достатнього рівня її інформування залежить якість навчально-виховного процесу і, врешті - успіх вчителя й учня. Саме у бібліотеці відбувається інтеграція всіх видів і форм поширення знань, забезпечується єдність інформації, освіти, виховання та дозвілля.

За влучним висловом В.О. Сухомлинського: «Школу неможливо уявити без бібліотеки, як народ без імені, без пам'яті, без історії; школа - це, перш за все слово, книга і живі людські стосунки».У своїй роботі бібліотека використовує масові, групові та індивідуальні форми роботи. Важливу роль в роботі бібліотеки відіграє слово бібліотекаря, розповідь про роботу бібліотеки, правила користування книгами. Дуже важливим є перше знайомство із бібліотекою учнями першого класу, коли у дітей починається формуватися уява, образ шкільної бібліотеки. На початку навчального року проводиться екскурсія «Мандрівка книжковим містом», бесіди «Значення книги в житті людини», «Правила користування бібліотекою» елементарні правила поведінки у книжковому місті, правила збереження дитячої книжки, гігієни читання-розглядання. Діти знайомляться із поняттями: бібліотека, бібліотекар, стелажі, книжкові виставки.

Важливим формуванням інформаційної культури в учнів є бібліотечно-бібліографічні уроки. Їх мета формувати у школярів свідоме і зацікавлене ставлення до книги, потребу у системататичному використанні книги . Для учнів 1 класу проводиться бібліотечний урок «Ознайомлення з книгою».

Для учнів першого класу щорічно проводиться свято «Посвята у читачі». У цей день у бібліотеці вивішуються плакати: «Книга - джерело знань» , «Нам без книг ніяк не можна» , « Юний друже вітаємо тебе зі вступом у сім'ю читачів нашої бібліотеки. Бажаємо подружитися з книгою яка допоможе тобі пізнати навколишній світ, розширити твої знання».

Для дітей молодшої ланки проводяться такі бібліотечні уроки: «Ілюстрація в книжці», «Книга та її елементи», «Книги, які знають усе». Для середньої ланки дітей проводяться уроки такі як «Довідкова література. Словники, довідники, енциклопедії», «Періодичні видання», « Книга - твій найкращий друг».

Бібліотекарем проводяться ряд бесід: «Звідки прийшла книга», «Значення книги в житті людини». Графіки проведення уроків складаються на початку навчального року. Важливу роль відіграють бібліотечно-бібліографічні консультації. Консультація проводиться біля книжкових полиць та виставок з метою показати читачеві на можливі труднощі під час вибору роботи й читання, запропонувати довідкові видання. Ефективним формуванням інформаційної культури учнів є організовані у шкільній бібліотеці книжкові виставки нових надходжень і виставки до ювілеїв видатних письменників та діячів, пам'ятних дат.

«Книга: історія та сучасність», « Свого сина пам'ятає Україна», «Наша біль - Чорнобиль», «Їхній подвиг не гасне у віках», «Українська державність витоки становлення» та інші.

Велика увага приділяється бережливому ставленню учнів до книги, вихованню шанобливого ставлення до друкованих видань. Проводиться Всеукраїнська акція «Живи, книго!» Складається річний план роботи бібліотеки зі збереження навчальної книги. Також розроблені єдині вимоги до учнів зі збереження навчальної книги, які є в кожному класі. У бібліотеці є «Екран стану збереження підручників» підсумки перевірки стану підручників по класах відображаються на цьому стенді. Результати повідомляються на загальношкільних лінійках.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати